Новини :: Комітет з проведення змагань
На лінії здоров'я та спорту: роль футбольного лікаря в успіху команди
Важливу роль у функціонуванні футбольного клубу грає медична служба, яка, власне, і забезпечує нормальну роботу колективу. Професія лікаря – одна з найважливіших професій у футболі.
Футбол – це такий вид спорту, в якому було, є та буде велика кількість травм. Більшість із них відбувається в результаті контакту гравця з гравцем, гравця з полем. Також може бути загострення старих травм, захворювань. Частота травм у футболі залежить від умов тренувань та ігор, від грубості гравців під час змагань. Також не можна не враховувати і вік гравця: чим більше у нього спортивний стаж, тим більше у нього може бути хронічних захворювань опорно-рухового апарату.
Без лікаря команда ризикує зіткнутися з серйозними наслідками через неправильне реагування на травми або недогляд за станом здоров’я спортсменів. Наявність кваліфікованого медичного працівника сприяє досягненню високих результатів у спорті.
У чому ж різниця між лікарем звичайним і спортивним? Завдання спортивного лікаря – максимально швидко і ефективно відновити футболіста, оскільки його лікування буде дорого коштувати як в контексті грошових витрат, так і в контексті відсутності ключового гравця в арсеналі тренерського штабу.
Робота футбольного лікаря поєднує в собі пізнання в різних галузях медицини: травматології, ортопедії, терапії, загальній хірургії, дієтології, психології. Лікар перебуває з командою майже щодня, тому він у курсі всіх травм та нездужань у гравців. Він може виступати і в ролі сімейного лікаря у тих самих футболістів, тренерів та інших працівників клубу. Крім того, у багатьох клубах лікарі відповідають за харчування футболістів, визначають раціон та порядок їди.
Основні завдання та обов'язки футбольного лікаря:
1. Профілактика: оцінка фізичного стану гравців перед сезоном, рекомендації щодо фізичної активності, харчування та режиму відпочинку, контроль за функціональним стану серцево-судинної системи спортсмена, оскільки вона є головною та визначальною у діяльності гравця.
2. Перша допомога: надання екстреної допомоги безпосередньо на полі як під час офіційних ігор, так і у навчально-тренувальному процесі, лікування травм (ударів, розтягнень, переломів, вивихів, кровотеч).
3. Діагностика та лікування: виявлення та лікування спортивних травм та захворювань футболістів у максимально стислий термін, лікування гострих і хронічних захворювань, пов'язаних зі спортивною діяльністю, оперативне лікування у разі потреби в лікарнях з подальшою медико-фізичною реабілітацією.
4. Реабілітація: організація та проведення відновлювальних заходів після напружених ігор і тренувань, складання програм відновлення після травм, контроль за процесом повернення гравця до ігрової діяльності.
5. Оптимізація фізичної форми: вітамінізація та фармакологічна підготовка з метою підвищення функціональних можливостей футболістів та адаптації до великих фізичних навантажень, організація та планування правильного та збалансованого харчування гравців.
6. Антидопінговий контроль: моніторинг використання дозволених медичних препаратів, інформування про заборонені речовини.
7. Командна співпраця: планування та адаптація разом із тренерами тренувальних програм (фізичні навантаження, графіки підготовки) відповідно до стану здоров’я кожного гравця.
Медична сумка є важливим елементом роботи футбольного лікаря, оскільки вона містить усі необхідні засоби для надання першої допомоги та забезпечення здоров'я гравців як під час тренувань, так і під час матчів. При досить компактних розмірах і легкій вазі така сумка містка. Вона має ряд відділень і кишень, призначених для упорядкованого розміщення і надійної фіксації медичного приладдя.
Вміст медичної сумки футбольного лікаря залежить від кількох факторів:
– правил та вимог організації: регламент турніру (ФІФА, УЄФА, національні ліги) може встановлювати обов’язковий набір засобів першої допомоги;
– типу спортивного заходу: для тренувань потрібен базовий набір, для офіційних матчів потрібні додаткові засоби для швидкого реагування на травми;
– рівня команди: професіональні клуби зазвичай мають більш розширені комплекти, ніж аматорські;
– можливих ризиків: типові футбольні травми (розтягнення, забої, переломи, порізи), погодні умови (наприклад, засоби від перегріву чи переохолодження);
– кваліфікації лікаря: лікар може додати специфічні препарати або обладнання відповідно до свого досвіду.
Приклад вмісту медичної сумки:
Засоби для зупинки кровотечі: марлеві бинти та серветки, гігроскопічна вата, лейкопластир, гемостатичні засоби (серветка), кровоспинний джгут.
Фіксатори: еластичні бинти, шини для іммобілізації, шийний комір для фіксації шиї.
Охолоджуючі засоби: пакет-контейнер гіпотермічний або спреї.
Розігріваючі засоби: крем нікофлекс.
Знеболюючі мазі: мазі (фіналгон), гелі (фастум, дип риліф).
Інструменти та обладнання: ножиці, пінцет, термометр, стетоскоп, тонометр.
Антисептики: розчини (хлоргексидин, перекис водню, йод, брильянтовий зелений).
Медикаменти: анальгетики (кетанов, спазмалгон, парацетамол), засоби, що впливають на респіраторну систему (розчин аміаку).
Спеціалізовані засоби: портативний дефібрилятор (для професіональних матчів), повітропровід орофарингеальний, мішок дихальний ручний типу Амбу (для штучної вентиляції легень).
Індивідуальні засоби: рукавички латексні, маски, стерильні пакети.
Медична сумка є ключовим інструментом, який забезпечує безпеку футболістів і дозволяє лікарю ефективно виконувати свої обов'язки.