Школа арбітрів

Романюк Анастасія Миколаївна

Романюк Анастасія Миколаївна

Директор Івано-Франківської регіональної школи арбітрів
Семанюк Тарас Ігорович

Семанюк Тарас Ігорович

Заступник директора регіональної школи арбітрів

У 2011 році Комітет арбітрів Федерації футболу України було включено до Конвенції УЄФА з арбітражу. Дана Конвенція передбачає, що кожен футбольний матч, організований національною чи регіональною асоціацією повинен мати підготовленого арбітра відповідного рівня. Для цього асоціації повинні мати відповідні програми навчання та пошуку молодих талановитих арбітрів від основ до найвищого рівня.

Комітетом арбітрів ФФУ в 2013 році було створено національну школу футбольного арбітра, яка 21 січня цього ж року почала свою роботу. Відповідно було створено й 28 регіональних шкіл, в тому числі і в Івано-Франківській області.

Найголовніше завдання − залучити до арбітражу футбольних матчів якомога більше молодих людей. А потім − допомагати їм розвивати необхідні якості для того, щоб вони змогли стати арбітрами високої кваліфікації. З цією метою при всіх регіональних асоціаціях / федераціях створюються "Регіональні школи футбольного арбітра", робота яких координується Головним навчально-методичним центром при комітеті арбітрів ФФУ. Вся ця структура і називається "Національною школою футбольного арбітра".

Курс навчання розрахований на два роки. Він складається з трьох модулів (базова підготовка, здобуття майстерності, молоді таланти України). На першому етапі приймаються всі бажаючі. До кожного наступного етапу будуть допускатися ті, хто успішно пройде курс навчання на попередньому.

Під час першого модулю слухачі знайомляться з історією футболу, правилами гри, вимогами щодо фізичної підготовки. Він зазвичай проходить взимку, коли практично немає футбольних матчів, і є можливість приділити час теоретичним заняттям.

Другий модуль більш детально знайомить слухачів з правилами, і коли починаються матчі у регіонах, вони пробують себе в якості арбітрів та асистентів арбітра.

Протягом третього модулю вивчається методика арбітражу. Це етап набуття майстерності, етап турнірів, селекції, етап, коли за найбільш перспективними арбітрами закріплюються наставники. За підсумками навчання, "штаб" національної школи створює базу під назвою "Молоді таланти України". Це будуть арбітри, які в найближчі сезони проводитимуть матчі професіональних команд.

Івано-Франківська регіональна школа розпочала роботу в лютому 2013 року. Було створено три філіали: в Івано-Франківську, Калуші та Коломиї. Навчання в школі розпочало 62 слухачі, до числа яких ввійшли як арбітри з певним досвідом, так і новачки.

За результатами першого етапу сертифікат про успішне завершення навчання отримало 50 чоловік, які були залучені до проведення матчів чемпіонату, першості області та ДЮФЛ України.

Для навчання на другому етапі від Івано-Франківської регіональної школи арбітра було рекомендовано арбітра Салаша Івана (Калуш) та асистента арбітра Колюшка Максима (Івано-Франківськ). Рекомендації від регіональних шкіл України отримали 64 представники. Ця група найбільш перспективних слухачів була задіяна в короткострокових зборах, які проводилися за регіональним принципом, де визначався потенціал арбітра, можливість його професійного росту. За підсумками другого етапу навчання Національна школа сформувала список арбітрів для залучення в арбітражі фінальних турнірів ДЮФЛ України. З аналізу арбітражу за підсумками тестувань та рекомендацій Комітет арбітрів ФФУ та керівництво Національної школи відібрало арбітрів для проходження третього етапу - Молоді таланти України. До цього списку ввійшло по 10 арбітрів та асистентів. Приємно відзначити, що до списку арбітрів потрапив і Салаш Іван, який вже на весні 2015-го має можливість обслуговувати матчі професійного рівня.

Слід визнати, що не все задумане було виконано. Якщо філіали школи в Івано-Франківську та Калуші працювали згідно навчальних планів та були забезпечені всім необхідним технічним обладнанням, то в Коломиї через півроку своєї роботи філіал припинив своє існування. І по сьогоднішній день там не вдалося відновити навчання.

В 2014 році набір було здійснено знову. До числа слухачів ввійшли як новачки так і ті, хто вже мали базові сертифікати і виявили бажання продовжити навчання, адже лише в регіональній школі є можливість отримати найновішу інформацію, необхідну для росту в професійному плані та можливості попадання в склад молодих талантів.

На 2024 рік вже оголошено набір до регіональної школи футбольного арбітра. Свою роботу школа розпочала в Івано-Франківську 18 березня. Зарахування до школи проводиться на підставі особистої заяви за умови відсутності медичних протипоказань для занять спортом. Вік слухачів - від 15 років, навчання в школі безкоштовне.