Новини :: Комітет з проведення змагань

|

Організація онлайн відеотрансляцій матчів в аматорському футболі

Організація онлайн відеотрансляцій матчів в аматорському футболі

Насамперед, давайте визначимося з тим, що ми говоритимемо саме про масовий аматорський футбол. Відеотрансляції футбольних матчів у режимі онлайн дозволяють глядачам із будь-якої точки світу дивитися матчі в реальному часі. Це особливо важливо для вболівальників, які не мають змоги відвідати стадіон.

Завдяки онлайн-трансляціям футбольні клуби отримують змогу розширювати свою аудиторію: чат для вболівальників, статистика в реальному часі підвищують залученість глядачів.

Архіви онлайн-трансляцій дозволяють уболівальникам переглядати матчі після їх завершення, що є цінним для тих, хто пропустив гру або хоче переглянути ключові моменти.

Таким чином, відеотрансляції футбольних матчів у режимі онлайн не лише сприяють зростанню популярності спорту, але й відповідають потребам сучасного цифрового суспільства, роблячи футбол доступнішим і ближчим до вболівальників.

Процедуру трансляції спортивної події можна розбити на 4 компоненти:

1) пристрій зйомки, від якого залежить додаткове обладнання;

2) софт для самого стримінгу (трансляція відео через Інтернет у режимі реального часу);

3) платформа відеохостингу, де ваша трансляція публікується/зберігається;

4) оформлення самої трансляції графікою зі спортивною інформацією.

Відеотрансляції матчів

Звичайно, такий поділ дещо умовний, але він допоможе нам швидше і чіткіше розібратися в темі. Давайте розглянемо всі 4 компоненти детальніше.

1) Пристрій зйомки.

Ми говоримо про аматорський спорт, тому обговорюємо лише фінансово доступні варіанти. Зйомку можна організувати за допомогою смартфона або за допомогою повноцінної відеокамери.

Смартфон – бюджетний варіант, який підходить для початківців і вимагає мінімальних витрат. Смартфон має бути з якісною камерою, знімати відео з роздільною здатністю 1080p (Full HD). Для того, щоб отримати картинку кращої якості в 60 fps (кількість кадрів, що змінюють один одного за одну секунду) буде потрібно продуктивний смартфон, для 30 fps підійде будь-який мобільний пристрій на Android середнього цінового діапазону.

Додаткове обладнання: штатив або звичайний трипод із тримачем для смартфона, павербанк (10000-20000 мАг), петличний мікрофон (у випадку коментування подій на полі), інтернет (4G/5G мобільний або модем/роутер для стабільності з'єднання).

Відеотрансляції матчів

Відеокамера – професійний варіант, який забезпечує кращу якість трансляції. Камера має бути з функцією підключення через порт HDMI для передачі відео до карти захоплення, на виході нам потрібно отримати картинку з роздільною здатністю 1920х1080 пікселів та 60 fps. Далі дивимося на розмір матриці та світлосилу. Чим краще ці параметри, тим дорожче сам апарат. Камера повинна мати оптичний зум (не цифровий) для наближення без втрати якості. Наявність оптичної стабілізації (OIS) допоможе уникнути трясіння, особливо якщо камера встановлена на нестабільній поверхні. Швидкий і точний автофокус важливий для того, щоб камера тримала фокус на гравцях навіть під час швидкого руху. Камера має працювати щонайменше 2-3 години безперервно або підтримувати живлення через зовнішнє джерело під час роботи.

Відеотрансляції матчів

Фотоапарати розглядати не будемо. Практично всі вони під час зйомки відео мають системне обмеження на час відеозапису в 30 хвилин. Це прекрасний інструмент для знаючих відео блогерів, які "на ти" із залізом та софтом, і для яких не актуально робити довгі онлайн-трансляції. Фотоапарати, які не мають обмеження на час відеозапису в 30 хвилин, по вартості не сильно відрізняються від відеокамер.

Додаткове обладнання: штатив для стабільного зображення, карти захоплення відео для передачі сигналу з камери на комп’ютер, ноутбук для обробки і трансляції відео, мікрофон (у випадку коментування подій на полі – петличний, направлений або бездротова радіосистема), інтернет (4G/5G мобільний або модем/роутер для стабільності з'єднання), у разі необхідності – джерела електроживлення (подовжувачі, акумулятори).

Що обрати? Якщо ви тільки починаєте і маєте обмежений бюджет, вибирайте бюджетний варіант. Якщо у вас амбітні цілі та бажання покращувати якість контенту, інвестуйте в професійне обладнання.

2) Програмне забезпечення (софт) для організації самої трансляції (стримінгу).

Для смартфонів найкращий додаток – YouTube.

Трансляції з ноутбука більш гнучкі в плані налаштувань та використання графіки, анімованих переходів, тому і варіантів запропонуємо вам два: OBS або vMix.

Відеотрансляції матчів

OBS – простий, безкоштовний та безвідмовний софт як на Mac, так і Windows. Є певні складнощі з повторами, але вони вирішуються. У цілому, OBS це, як то кажуть, робоча конячка! Дає можливість додавання графіки (логотипи, рахунок матчу) за технологією web overlay (накладання поверх відео графіки зі стороннього джерела).

Відеотрансляції матчів

vMix – платний (на сьогодні 60 USD) і тільки для Windows, дає майже необмежені можливості щодо використання графіки, управління повторами та інше. У цьому плані vMix, звісно, випереджає OBS. Але, у свою чергу, спеціальні плагіни і добре налаштований OBS цілком здатний робити те саме, що і vMix, тільки безкоштовно. vMix також підтримує web overlay.

3) Платформа відеохостингу – там, де ваша трансляція публікується (відбувається) і зберігається.

Найкращою платформою для відеохостингу завдяки ряду переваг вважається YouTube. Сервіс має мільярди користувачів по всьому світу, що дозволяє авторам контенту охопити значну кількість глядачів. Завантаження, перегляд і більшість функцій доступні безкоштовно як для авторів, так і для глядачів. YouTube пропонує авторам можливість заробляти через рекламу, спонсорство, що робить його фінансово вигідним.

Платформа є другою за популярністю пошуковою системою після Google, що спрощує пошук потрібного контенту. Підтримує різні формати і роздільну здатність відео – від стандартного HD до 4K та навіть 8K. Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і мобільний додаток дозволяють завантажувати і переглядати відео з будь-якого пристрою. Глядачі можуть коментувати, ставити лайки, ділитися відео та підписуватися на канали, створюючи активну взаємодію між авторами та аудиторією.

Відеотрансляції матчів

Щоб розпочати пряму трансляцію на YouTube, вам потрібно мати канал на платформі. Створення каналу є безкоштовним, і канал отримує кожен користувач, який має обліковий запис на YouTube або авторизується через Google (для перегляду YouTube).

Після того, як ваш канал на YouTube налаштований, вам потрібно підтвердити його за допомогою номера телефону, щоб увімкнути пряму трансляцію. Код підтвердження ви отримаєте в SMS-повідомленні. Якщо функція прямої трансляції вперше активована, може знадобитися до 24 годин, щоб YouTube увімкнув її.

Після верифікації каналу ви отримуєте доступ до YouTube Live, якщо за останні 90 днів не було обмежень чи банів, пов'язаних із правилами YouTube.

Щоб вести пряму трансляцію на YouTube зі смартфона потрібно виконати додаткові вимоги. На січень 2025 року на вашому каналі має бути щонайменше 50 підписників, інакше функція трансляції зі смартфона буде недоступною. Також, якщо у вас менше 1 000 підписників, YouTube може накласти обмеження на кількість глядачів ваших прямих трансляцій.

У випадку коли ваш канал не має достатньої кількості підписників, спробуйте попросити вболівальників, знайомих, клубну спільноту підтримати вас підпискою.

Відеотрансляції матчів

4) Графічне оформлення трансляції в реальному часі.

Виведення на екран трансляції плашок з технічними даними матчу (якщо є таке бажання): логотипи клубів, рахунок, таймер, заявки команд, автори голів, підсумкові результати та інше – все це стосується графічного оформлення стримінгу. Щоб краще розібратися у цьому четвертому компоненті, краще (трохи умовно) розбити його на дві частини.

Перше: щоб у реальному часі швидко та просто використовувати дані щодо гравців та команд, ці дані мають бути десь заздалегідь зібрані та оформлені. Назви та логотипи команд, стартові склади (ПІБ гравців, ігрові номери та інше), дані тренерів тощо. Ви не зможете використовувати все це в онлайн режимі в процесі оформлення трансляції, якщо не підготуєтеся заздалегідь належним чином.

Друге: це вже і є сам процес оформлення трансляції – тобто виведення графіки та плашок з даними поверх відео, які ви заздалегідь підготували, та управління цим процесом.

Тепер трохи детальніше по другому пункту. Анімована графіка за ключовими подіями матчу, підстановка даних учасників гри, зручний інтерфейс роботи як зі смартфона, так і з ноутбука, різні варіанти дизайну оформлення графіки, найрізноманітніший додатковий функціонал – все це Skore або vMix Title Soccer.

Відеотрансляції матчів
Відеотрансляції матчів

Технологія web overlay, яка використовується в даних сервісах, дозволяє здійснити інтеграцію з програмами OBS і vMix. Тобто, вдасться використати свою анімовану графіку, розмістивши її поверх відео.

На завершення… Ми сподіваємося, що дана інформація буде корисною всім, хто тільки планує зануритися в тему прямих онлайн трансляцій футбольних матчів або робить свої перші кроки.

Прес-служба Івано-Франківської обласної асоціації футболу