Новини :: Новини ІФАФ та регіонів
Проєкт УАФ "Grow Participation" виграв нагороду найкращих проєктів розвитку футболу УЄФА Grow Awards 2021
Україна здобула престижну перемогу поза межами футбольного поля, отримавши першість в одній з номінацій щорічної премії УЄФА Grow Awards 2021. Церемонія нагородження найкращих європейських проєктів зі стратегічного розвитку футболу відбулася у штаб-квартирі УЄФА у форматі онлайн та відзначила 8 проєктів-переможців. Для УАФ це перша нагорода, яку їй принесла успішна реалізація пілотного проєкту зі стратегічного розвитку футболу у регіонах та збільшення кількості гравців на регіональному рівні – UEFA Grow Participation. Івано-Франківська обласна асоціація футболу пишається тим, що була одним з пілотних регіонів, залучених у проєкт.
Цього року УЄФА отримав рекордну кількість заявок – 150 різноманітних масштабних та інноваційних проєктів - від 43 національних асоціацій, що претендували на перемогу у кожній з 8 актуальних номінацій, а саме “Ініціативи для підтримки громади під час пандемії COVID-19”, “Успішне комерційне партнерство", "Розвиток бренду", "Адміністративне реформування", "Ефективна комунікаційна кампанія", "Залучення вболівальників", "Робота з даними" та "Розбудова партнерства зі стейкхолдерами" (Stakeholders support initiative). Спершу, як повідомляли раніше, запрошеним експертним міжнародним журі був сформований шорт-ліст із 24 проєктів-претендентів на відзнаку (по 3 кандидати у кожній з номінацій), де УАФ поділила номінацію "Розбудова партнерства зі стейкхолдерами" з проєктами національних асоціацій Португалії та Швеції.
Під час урочистої церемонії нагородження 3 грудня 2021 року за участю президента УЄФА Александра Чеферіна та Амбасадорів УЄФА Надін Кеслер і Луїша Фіго, результати та презентація проєкту зі стратегічного розвитку футболу у регіонах UEFA Grow Participation дозволили Україні випередити конкурентів та стати переможцями у своїй номінації. Як через вагомість реформування філософії розвитку футболу для регіонів, так і те, що досвід і найкращі напрацювання і знахідки пілотного проєкту тепер буде застосований на національному рівні для того, щоб привести Україну до омріяного 1 000 000 гравців.
Нагадаємо, що пілотний проєкт був реалізований за підтримки і у співпраці з Департаментом УЄФА зі стратегічного розвитку національних асоціацій у рамках програми Grow протягом 2019-2021 років. Залученими до проєкту були три регіональні асоціації – Івано-Франківської, Дніпропетровської та Київської областей, для того, щоб мати можливість оцінити універсальність розроблюваних рішень та підходів для умов та менталітету різних частин України. Обласні асоціації, у свою чергу, співпрацювали з районними федераціями, постійно збільшуючи кількість залучених районів завдяки зростанню інтересу до заходів проєкту в межах кожної області.
Основними цілями проєкту були:
– створення нових рішень та реформування існуючих заходів в межах області для масового залучення гравців на регулярній основі (понад 10 разів на рік), водночас орієнтуючись на бажані показники ефективності і оцінюючи об’єктивну реальність кожного регіону;
– дотримання принципу 50/50 у створенні умов для гри як хлопців/чоловіків, так і дівчат/жінок;
– формування та реалізація культури реєстрації у базі футболістів УАФ гравців масового футболу;
– просування філософії, що футбол є для всіх та набагато більшим, ніж просто гра, а спосіб бути частиною комьюніті, розвиватися та тримати себе у гарній формі;
– навчання менеджерів регіональних асоціацій прогресивному європейському досвіду, сприяння перегляду ними і більш глибокому вивченню ситуації з масовим футболом у регіоні і поширення практики обміну досвідом між областями;
– налагодження партнерства між регіональними асоціаціями з органами влади і самоврядування та іншими партнерами у межах області, посилюючи їхній вплив у регіон;
– напрацювання універсальної програми комплексного стратегічного розвитку футболу у регіонах для національного застосування, проаналізувавши реальний досвід пілотних областей.
Втілення пілотного проєкту UEFA Grow в області розпочалося зі створення регіонального офісу, який очолив заступник голови ІФАФ, перший віце-президент ДЮФЛІФО, регіональний менеджер проєкту UEFA Grow в Івано-Франківській області Микола Васильків, та планування кроків для реалізації пілотного проєкту УЄФА на Прикарпатті. Активну участь в організації та проведенні заходів у рамках реалізації проєкту UEFA Grow взяло керівництво Івано-Франківської обласної асоціації футболу.
Реалізація пілотного проєкту УЄФА в області відбувалася за чотирма основними напрямками: змагання ДЮФЛІФО, "Шкільної футбольної ліги", ветеранів та заходів "Ліги Толерантності".
Організація змагань з футболу у вікових групах U-11, U-12 та WU-14 покращила розвиток дитячо-юнацького футболу в Івано-Франківській області. У даних змаганнях залучено до футболу спортивні школи та клуби всієї території області. Підписаний Меморандум про співпрацю в організації змагань між Дитячо-юнацькою футбольною лігою Івано-Франківської області та Івано-Франківською обласною асоціацією футболу.
У програмі реалізації пілотного проєкту UEFA Grow Громадська спілка "Дитячо-юнацька футбольна ліга Івано-франківської області" здійснила реорганізацію структури обласних змагань на призи клубу "Шкіряний м’яч" з подальшим проведенням турніру "Шкільна футбольна ліга" Івано-Франківської області у вікових категоріях: молодша вікова категорія – учні 3-4 класів; старша вікова категорія – учні 5-6 класів; дівчата – учениці 6-4 класів.
Дані змагання залучили до футболу велику кількість хлопчиків та дівчаток на всій території Івано-Франківської області. Підписаний Меморандум про співпрацю в організації даних змагань між Івано-Франківською обласною асоціацією футболу та Департаментом освіти і науки області.
У рамках реалізації пілотного проєкту UEFA Grow в Івано-Франківській області та малих проєктів ІФАФ із долученням коштів генерального партнера Івано-Франківської обласної асоціації футболу – юридичної компанії "Моріс Груп" – в Івано-Франківську відбувся методичний семінар для тренерів аматорських та юнацьких команд (вікові категорії U-18, U-19) на тему: "Організація тренувального та змагального процесів в аматорських та юнацьких командах". У семінарі прийняли участь 40 фахівців Івано-Франківщини. Лекції читали віце-чемпіон Європи 1988 року, перший віце-президент Української асоціації футболу Олег Протасов та тренер футбольного клубу "Десна" Чернігів Віктор Догадайло.
Серед основних результатів за підсумками двох років проєкту є залучення більше 7000 дітей до занять футболом.
Найбільш інноваційними частинами проєкту стали освітня та дослідницька складові. Підписавши меморандум про співпрацю з Національним університетом "Києво-Могилянська академія", УАФ провела дослідження з підрахування цінності масового футболу для України за розробленою УЄФА моделлю соціального повернення від інвестицій у футбол (SROI), що демонструє, як поширення і доступність футболу для громадян позитивно впливає на місцеву економіку, охорону здоров’я та аспекти соціальної політики. Також було проведене дослідження місцевих футбольних клубів у пілотних регіонах, визначивши поточний стан справ та дізнавшись про потенціал і наміри самих клубів щодо подальшого розвитку та готовності ставати футбольними осередками для місцевої громади. Вперше в історії менеджери регіональних асоціацій футболу отримали змогу вивчати нові напрямки та найкращі кейси у різних видах роботи безпосередньо у представників УЄФА, а також національних і регіональних асоціацій ряду країн Європи під час семінарів та серії вебінарів у часи пандемічних обмежень.
Започатковані під час проєкту підходи та ініціативи колишні пілотні обласні асоціації зробили частиною своєї щоденної робот і продовжують успішно реалізовувати і після його завершення.
Розроблені у рамках проєкту та запроваджені нові рішення як у пілотних регіональних асоціаціях футболу, так і на рівні УАФ, продемонстрували максимально ефективну співпрацю з УЄФА у напрямку комплексного стратегічного розвитку футболу відповідно до тенденцій сучасного світу.